Dask 2020

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın altıncısı için başvuru dönemi başladı! Başta inşaat mühendisi adayları olmak üzere tüm üniversite öğrencilerinin deprem bilincini ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini artırma hedefiyle hayata geçirilen ve artık geleneksel hale gelen yarışmadır.

KALAN SÜRE

Gün(ler)

:

Saat(ler)

:

Dakika(lar)

:

Second(s)

Dask 2018

Berat ÖZÇELİK, Doğan ESENER, M. Yusuf ÇİNİK, Kemal GÜNBEĞİ ve Rıdvan DAYAN’dan oluşan 13 Mart Ekibi Proje amaçlarını İstanbul 4. Levent’te hayata geçirmek istediğimiz projenin amacı; Ekonomik, Estetik, Güvenli, Sürdürebilirlik ve Çevre dostu bir ofis binası tasarlamak.
• İnşaat mühendisleri olarak insan hayatının öneminin farkında olup, güvenli bir yapı tasarlamak öncelikli amacımızdır.
• Modern kentleşmeye uyum sağlamak; modern kent anlayışının ve mimarlığının dönemin toplumsal gereksinimlerince biçimlendiğini sergilemeyi amaçlıyoruz.
• Bu projemizle aynı iş kolunda çalışanların bir araya gelmesini, aralarındaki iletişim ve etkileşimin güçlenmesini ve iş yaşamı ile ilgili bilgi akışının hızlanmasını hedefliyoruz.
• Doğanın gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğinin tehlikeye atılmaması önemli hedeflerimizden biridir.
• Yapımızı düşük maliyet ile tasarlayıp maksimum gelir elde etmeyi amaçlıyoruz.
• Ofis binamızı bir şehir gibi tasarlayıp çalışanlara her türlü kolaylığı sağlayıp iş hayatındaki tüm gereksinimleri ve sosyal aktiviteleri sağlamayı amaçlıyoruz.
• Tasarımımızın işlevselliğinin sürdürülebilirlik konusunda uzun yıllar hizmet vermesi olarak belirtmişlerdir.

Dask 2015

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ikincisi düzenlenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışmasına katıldı.

Yarışmaya 49 farklı üniversite katılarak bunlardan yalnızca 24’ü ilk elemeyi geçerek yarışmaya hak kazanmıştır. İlk kez DASK deprem yarışmasına katılan inşaat mühendisliği bölümü öğrencilerimiz güzel sonuçlar ile yarışmayı tamamlamıştır. İstanbul ATAŞEHİRDE yapılması planan otel projesi yarışmasında öğrenciler 4 farklı kulvarda yarışdılar.

·         En İyi Mimari Özel Ödülü

·         En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü

·         En İyi İletişim Becerisi Ödülü

·         Yarışma Ruhu Ödülü

Yarışmanın son gününde DASK tarafından verilen üç ayrı deprem ivme dataları doğrultusunda maketi yapılan tasarımlar sarma tablasında test edildiler. Deprem Mühendisi  Doç.Dr. Hakan YALÇINER’in danışmanlığını yaptığı, öğrencilerimiz Emre MARAL, Enis DOĞRU, Eyüp BAŞAKIN, ve Uğurcan ERGÜN’den oluşan  BAL OTEL adlı proje ile yarışmaya katılan takımımız iyi dereceler iyi yarışmaya tamamlamıştır.Deprem Performans Tahmin Puanı Sıralamasında 24 üniversite arasından 4 üncü, Yarışma  Ruhu Ödülü sıralamasında  ise 7. olmuştur. Doç.Dr. Hakan YALÇINER birinci deprem kuşağında olan ülkemizde öğrencilerimize deprem bilincini aşılamak için butür yarışmaların önemli olduğu belirterek; gelecek yıllarda da butür yarışamalara katılımlarının devam edeceğini belirtmiştir.