LABORATUVARLAR

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bünyesinde Mekanik, Ulaştırma, Yapı Malzemeleri, Geoteknik ve Hidrolik Laboratuvarları yer almaktadır.

13 Mart Yapı Mekaniği Laboratuvarı

Adını 13 Mart 1992 yılında meydana gelen Erzincan depreminden alan 13 Mart Yapı Mekaniği Laboratuvarımız 2014 yılında kurulmaya başlanmış olup hala geliştirilmeye devam edilmektedir. Mevcut olarak laboratuvarımızda betonarme kolon, kiriş ve çerçeve sistemlerin eğilme, eksenel yük ve yanal yük etkisindeki davranışlarını incelemek için deney düzenekleri ve ölçüm cihazları bulunmaktadır. 

Hidrolik Laboratuvarı

Geoteknik Laboratuvarı

Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği Geoteknik Laboratuvarı mevcut imkanları ile zeminlerin gradasyon özellikleri (elek analizi), kohezyon ve içsel sürtünme açısı (kesme kutusu deneyi), sıkışabilirlik özellikleri (kompaksiyon deneyi), ve likit limit özellikleri (casagrande deneyi) belirlenebilmektedir. Laboratuvarımızın geliştirilmesi amacıyla projeler ve çalışmalar devam etmektedir.

Ulaştırma Laboratuvarı

2018 yılında kurulmaya başlanan Ulaştırma Laboratuvarı geliştirilmeye devam etmektedir.

Yapı Malzemeleri Laboratuvarı

Yapı Malzemeleri Laboratuvarı sayesinde; malzemelerin iç yapı ile özellikleri arasındaki ilişkilerin araştırılması, bağlayıcı malzemelerin özellikleri ve üretim teknikleri alanında çalışmaların yapılması, beton özellikleri üretim teknikleri ve beton katkı maddeleri ile puzolan malzemelerin ve endüstriyel atıkların beton teknolojisinde kullanılabilirliğinin araştırılması, malzemelerin durabilitesi (kalıcılık özelliği) üzerine çalışmaların yapılabilmesi gerçekleştirilmektedir.

İLETİŞİM

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yalnızbağ kampüsü Merkez/Erzincan

(0446) 224 00 88

muhendislik@erzincan.edu.tr